Kronborgløb » Kronborgløb 2020 » Resultatliste Kronborgløb 2020
Rekord-mange i Kronborgløbet

Hele 75 kajakker med næsten 90 roere deltog i årets Kronborgløb. Det var højeste antal deltagere i mange år. Langt den største deltagelse var i DMC Ocean Race 22 km for surski fra Gilleleje til Helsingør med hele 49 deltagere.
I DM Ocean Race for turkajak K2 22 km vandt Lisa Kjær og Birgit Vilstrup Mortensen fra Krogen. I DM Ocean Race turkajak K1 22 km vandt Mogens Jarlak, Kajakklubben Krogen.
Du kan se hele resultatlisten herunder.
 
 Kronborgløbet 2020 den 23. august
Resultat
Fuldt navn Klubnavn: Bådnummer: Tid:
DMC Ocean Race surfski K1, 22 km
Damer
Camilla Persson Malmö Kanotklubb 1 01:45:19
Emma Broberg Skovshoved Roklub 3 01:35:25
Jenny Larsson Malmö KanotKlubb 5 01:39:11
Jenny Åström Malmö KanotKlubb 6 02:00:13
Emilie Rosenkilde Nybro-Furå Kano-og kajakklub 7 02:09:22
Birgit Pontoppidan DSR 8 01:44:02
Katrine Leth-Espensen Klampenborg Kano og Kajak Klub 9 01:56:10
Herre
Anders Jensen Kajakklubben Krogen 11 02:08:36
Christian Holm Donatzky Kajakklubben Krogen 29 01:54:30
Henning Hansen Klampenborg 13 01:38:40
Cedric Goueffon Kajakklubben Krogen 14 01:51:32
Mads Bressendorff Andersen Vallensbæk Kano og Kajak Club 15 01:36:05
Peter Rohde Klampenborg Kajak og Kanoklub 17 01:37:51
Per Hansen Nyborg Kajakklub 18 01:59:35
Ronnie Dalsgaard Klampenborg 19 01:29:14
Flemming Svendsen Kajakklubben Krogen 20 01:29:47
Jan Seremet Køge Kano og Kajk Klub 21 02:14:30
Mads Brandt Pedersen Silkeborg Kajakklub 22 Minus
Uli Hart Silkeborg Kajakklub 23 01:22:10
Christian Høier Hellerup kajakklub 24 02:11:40
Tobias West Hyttel Sorø kajak klub 25 01:35:49
Søren Klement Nygaard Klampenborg Kajak og Kanoklub 26 01:36:03
Søren Maretti Silkeborg kajakklub 28 01:32:55
Christian Boehm Kajakklubben Krogen 12 01:42:48
Leif Davidsson Team Aterra 30 01:35:55
Robin Sundin Team Aterra 31 Minus
Martin Møller Friedrichsen Maribo Kajakklub 32 01:34:29
Erik Jakobsen KKKK 49 01:57:20
Morten Skytte Hellerup Kajakklub 34 Minus
Erik Schiess Danske Studenters Roklub 35 01:52:05
Alan Lloyd Roforeningen KVIK 36 01:40:39
Jens Ulrik Hansen Roforeningen KVIK 37 02:05:40
Zahé Daw Roforeningen KVIK 38 Udgået
Thomas Roll KKKK 39 02:01:24
Martin Nordstrand FKI 40 01:29:03
Mano Schjöln FKI 41 01:42:26
Nicklas Westin Öks 42 01:45:00
Nils Wikander karls Örnsbergs KS 43 01:31:15
Johan Svärd Malmö Kanot Klubb 44 01:36:05
Andreas Piper Mårtensson Klampenborg Kano- og Kajakklub 45 02:06:25
Lutz Erichsen Kolding Kajakklub 46 01:33:13
John Franijeur Krogen 47 01:48:30
Axel Haglunf Malmö Kanot Klubb 48 Udgået
Max Busch Jensen København kajakklub 51 01:43:50
Mads Hjørup Petersen København kajakklub 52 01:43:13
Jesper Millung Danske Studenters Roklub 10 01:42:38
DMC Ocean Race surfski K2, 22 km
 
Damer
Charlotte Baltzer Rode & Henriette Engel Hansen 60 01:36:26
Herre
Rasmus og Gustav Svendsen Kajakklubben Krogen 61 01:53:24
Mark Høier & Adam Schøidt Hellerup Kajakklub / Gladsaxe kano o 62 01:46:25
DMC Ocean Race havkajak, 22 km
Damer
Dorte Wegger Køge Kano og Kajak Klub 65 02:17:00
Emeli Nielsen Strømmen 66 02:30:00
Herre
Lars Jørgensen Solrød Strand Kajak Klub 70 01:55:28
Anders Kromann Villadsen Holbæk Kajakklub 71 01:47:37
Fylkir Sævarsson Limfjorden Kajakklub 72 Minus
Jannik Rasmussen Gilleleje Kajakklub 73 Minus
Casper Pedersen Nibe Roklub 74 01:47:58
Calle Andersen Kajakklubben Krogen 75 02:32:43
Claus Kolbe Nielsen Strømmen 76 01:53:32
Mads Højrup Petersen Københavns Kajakklub 77 01:44:04
Henrik Valbirk Kajakklubben Krogen 78 02:11:41
DM Ocean Race turkajak K2, 22 km
Damer
Lisa Kjær og Birgit Vilstrup M. Kajakklubben Krogen 90 01:54:36
Herrre
Peter Vennick & Bo Sørensen Hvidovre Kajakklub 92 01:51:40
Keld Pilegaard og Uffe Kåre Rasmussen Hellerup kajakklub/361 94 01:52:30
Ole Larsen & Brian Henningsen Strømmen 96 01:55:20
Mix
Susan Lützner og Peter Andersen Hellerup Kajakklub 98 01:39:40
Bettina Nymark Skytte & Karl Otto Nymark Markussen Kajakklubben Nova 99 01:51:59
Malene Hjort & Bjørn Amudsen Kajakklubben Esrum Sø 100 01:46:51
Gitte Dalsborg & Kim Meldgaard Kajakklubben Esrum Sø 101 01:43:10
Henning Christoffersen & Johanna Åkerman Nielsen Hvidovre Kajakklub 104 01:45:47
DM Ocean Race turkajak K1, 22 km
Damer
Jette Bælum Kajakklubben Strømmen 112 01:57:35
Herrre
Mogens Jarlak Kajakklubben Krogen 116 01:45:54
Flemming Thelin Kajakklubben Krogen 152 02:22:20
Trim alle kajaktyper K2, 12 km
Ungdom
Melanie Rasmussen & Hjalte Pedersen Skovshoved Roklub 150 01:00:44
Trim alle kajaktyper K1, 12 km
Ungdom
Benjamin Trap Rasmussen Skovshoved Roklub 151 01:49:00
Damer
Herrre
Kronborgløbet for alle kajaktyper herunder også kapkajakker K1, 22 km
Ungdom
Herrre
Stein Trosvik Krogen 131 01:54:40
Damer
           
 
 
Resultatliste Kronborgløb 2020-pdf-fil (23.3 Kb)
Kajakklubben Krogen - CVR 29885605 | Strandpromenaden 7 | 3000 Helsingør | Tlf.: 35100838 - E-mail: formand@kajakklubben-krogen.dk